©  Foto:

Rebildcentret med Thingbæk Kalkminer

Kun 2,5 km fra RebildPorten venter Rebildcentret med spændende oplevelser for hele familien – både over og under jorden. Udforsk de fascinerende Thingbæk Kalkminer og bliv klogere på kunst, natur og historie i naturskønne omgivelser.

For foden af Rebild Bakker ligger Rebildcentret med Thingbæk Kalkminer – en seværdighed som beriger hele familien med oplevelser og ny viden. Oplev de stemningsfulde Thingbæk Kalkminer med skulpturer af Anders Bundgaard og Carl Johan Bonnesen. I de markante nye bygninger kan I fordybe jer i udstillinger om billedhuggerne, om kalken, om egnens utallige kilder og om den kolde krig - herunder masser af info om den lokale koldkrigsbunker REGAN Vest. Derudover er der skiftende mini-udstillinger. Nyd jeres medbragte mad ved bassinet i den hyggelige gårdhave eller gå på opdagelse på centrets naturarealer, hvorfra der er smuk udsigt over Gravlev Ådal til Rebild Bakker.

Inkluderet i billetprisen er:

Arrangementer:

I løbet af et år indbyder Rebildcentret til en række arrangementer lige fra underjordiske rockkoncerter til naturture og debatarrangementer. Ved de traditionsrige lysfester i minerne skaber 3.000 levende lys en fortryllet stemning, som underbygges af livemusik.

Tilkøb:

Bestil en guidet rundvisning og få ekstra udbytte af dit besøg i Rebildcentret med Thingbæk Kalkminer.
Varighed ca. 1 time.

Rundvisningen kan tilpasses gæsternes interesser.

Temaer:

  • Stedets historie
  • Billedhuggeren Anders Bundgaard
  • De enkelte kunstværker i minerne
  • Minedriften i Thingbæk
  • Flagermusene, som overvintrer i minerne
  • Geologi og kilder
  • Den Kolde Krig

Praktisk information

  • Der er handicapvenlig adgangssti fra P-pladsen til velkomstbygningen samt internt mellem udstillingsbygningerne og minerne
  •  Alle etager i de to udstillingsbygninger kan nås med handicap-lift.
  • ”Gulvet” i minerne er lidt ujævnt, men adgang med rollator og manuel kørestol er mulig
  •  I Thingbæk Kalkminer er der året rundt 8 graders varme og en luftfugtighed på 90. Husk jakke eller trøje
  • Der er Pintrip-overnatning uden faciliteter på P-pladsen

Åbningstider og priser hos Rebildcentret med Thingbæk kalkminer