3. maj 2026 · Shimano Ligaen
Oplev Danmarks bedste MTB-ryttere i Rold Skov
Den 3. maj gæster Shimano Ligaen Rold Skov med 2. afdeling af løbsserien. Her kan du komme helt tæt på nogle af Danmarks bedste mountainbikeryttere, når de folder sig ud i det kuperede og krævende terræn.
Rytterne er allerede tilmeldt, så fokus er på dig, der vil opleve stemningen, farten og intensiteten fra sidelinjen. Elite damer og elite herrer bliver naturligt blandt dagens største højdepunkter, og vi håber selvfølgelig at se mange af de stærkeste danske ryttere til start.
Men bliv også gerne hængende til dagens sidste start, hvor U15- og U17-drengene går på sporet. Det plejer at være rendyrket ragnarok – voldsom fart, masser af vilje og action, der er helt fantastisk at opleve som publikum.
Starttider
Se dagens starttider for de forskellige klasser – der er aktivitet i skoven hele dagen.
Godt at vide som publikum
9. maj 2026 · 6 Timer i Rold
6 timer med fart, fællesskab og ægte MTB-stemning
Den 9. maj 2026 kl. 10.00 afholdes endnu en gang 6 Timer i Rold – et af de mest traditionsrige og hyggelige mountainbikeløb i Rold Skov. Her handler det ikke kun om fart og udholdenhed, men også om fællesskab, holdånd og den særlige stemning, der opstår, når ryttere og tilskuere samles om seks intense timer på sporet.
Du kan stille op solo eller som en del af et duo- eller trioteam og kæmpe om at få flest mulige omgange på de seks timer. Start- og målområdet ligger foran Skørping Hallen, og på græsarealet foran Bagtanker kan deltagerne etablere deres egen lille lejr. Det er her, holdene samles, hepper på hinanden og skaber den atmosfære, som løbet er kendt for.
Årets rute bliver cirka 7,5 km lang med omkring 160 højdemeter pr. omgang og byder på masser af flow, singletracks, grusveje, hårde stigninger og sjove nedkørsler. Ruten sammensættes af dele fra både 24-timers sporet og Den Blå Rute.
I 2026 introduceres desuden eMTB-klasser i solo-, duo- og trioformat, så endnu flere ryttere kan være med til at skabe en fed dag på sporene.
Det får du med
30. maj 2026 · Rold Skov MTB Marathon
Måske Danmarks fedeste MTB-marathon
Den 30. maj 2026 afvikles Rold Skov MTB Marathon for 4. gang – og du kan se frem til en rute med masser af flow, variation og kvalitetsspor i hjertet af et af Danmarks stærkeste MTB-områder.
Du kan vælge mellem tre distancer: ca. 28 km, 45 km eller 90 km, hvor den lange rute køres som to omgange. Uanset om du er ambitiøs motionist eller erfaren rytter, er der en distance, der passer til dig.
Ruten fører dig gennem nogle af Rold Skovs mest ikoniske områder – med flydende singletracks, tekniske passager og naturoplevelser i særklasse. Undervejs passerer du blandt andet Rebild Bakker, Store Økssø og en række af de bedste spor i området.
Start og mål er ved Skørping Idrætscenter, hvor du også finder depot, forplejning og faciliteter efter løbet. I 2026 er e-bikes velkomne på de to længste distancer.
